Stożek rogówki – objawy i popularne metody leczenia

Stożek rogówki to przypadłość, która w dużym stopniu ogranicza normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia i może być powodem kolejnych schorzeń oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych okuliści potrafią na szczęście zaradzić tym problemom. Jak więc wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki często współistnieje z innymi chorobami oczu

Rogówka to transparentna część oka, która mocno koncentruje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jednak ma mnóstwo nocyceptorów. Około drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem i ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność i miopię, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Chorzy uskarżają się też na podrażnienie oczu, czasami zdarza się również widzenie podwójne. Choroba ta nierzadko współistnieje z innymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie obecnie efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie wada jest prostowana z użyciem okularów bądź soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jakkolwiek niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – różne metody

Leczenie stożka rogówki może być przeprowadzane za pośrednictwem rozmaitych procedur medycznych. Dzisiaj najefektywniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Znakomite efekty dają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie niezborności albo miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkiem likwiduje wadę wzroku.

Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]