Wzmacnianie odporności na co dzień

Jesienne wahania temperatur niekorzystnie oddziałują na nasze zdrowie. Zazwyczaj męczy nas katar, podrażnione gardło oraz kaszel. Aby się im nie dać bez walki, warto przetestować tradycyjne metody, które pomagają oddalić widmo choroby. Zebraliśmy niektóre z nich.

Herbata z cytryną i rozgrzewający prysznic

Choroby atakują nasz ustrój zwykle wtedy, gdy temperatura ciała spada o 2-3 stopnie. W związku z tym powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącego napoju czy kąpieli. Do herbaty można dołożyć sok z cytryny lub pomarańczy, które mają w sobie pokaźną dawkę witaminy C. Znakomitym dodatkiem jest też bogaty w substancje przeciwzapalne imbir oraz odrobina cynamonu. By poprawić smak herbaty warto sięgnąć po sok z malin. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, nasyćmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. szałwiowego, eukaliptusowego czy pichtowego, co dodatkowo wpłynie zbawiennie na oczyszczenie dróg oddechowych.

Domowe syropy przeciw przeziębieniu

Źródłem wielu witamin są także cebula i czosnek. Na ich bazie sporządza się tradycyjne mikstury zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najszerzej rozpowszechnionych sposobów walki z chorobami. Jak go przygotować? Do plastrów cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop trzeba spożywać w odstępach po kilka godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą działanie przeciwbakteryjne. W tym celu trzeba roztłuc kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać troszkę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy też rekomenduje się pić parę razy w ciągu dnia.

Jak złagodzić drapanie w gardle?

Gdy nasila się uczucie drapania w gardle, warto przetestować mieszankę mleka, miodu oraz masła. Rewelacyjnie zdaje ona egzamin jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju trzeba uważać, by mleko nie było zbyt gorące, dlatego że zniweluje to korzystne oddziaływanie masła i miodu. Dla uśmierzania podrażnień gardła zaleca się również płukanie gardła roztworem wody z solą czy picie herbaty z szałwii.

Dlaczego warto chronić się przed przeziębieniem?

Pomimo, że pospolite przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego zaniedbanie może mieć poważne konsekwencje. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy aczkolwiek na uwadze, że jeśli symptomy nasilają się to powinno się skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu.