Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Chcesz zamówić silnik DC? Wejdź na https://tinyurl.com/yje5kk6m.

Masa sprzętów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, duże bądź małe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasz tryb pracy oraz życia, a przeciętny obywatel zwykle nie ma pojęcia, jak są one skonstruowane ani jak funkcjonują te silniki.

Silnik DC – dokonanie znanych inżynierów XIX w.

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od niemal dwóch wieków i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego użycia w przeróżnego rodzaju maszynach, przyczyniły się badania i wynalazki cenionych innowatorów połowy XIX w., jak m.in. Gaston Planté, Michael Faraday i Zénobe Gramme. Silniki elektryczne DC składają się ze stojana, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, rotora, komutatora oraz szczotek. Współcześnie często używane są również silniki bezszczotkowe, które ze względu na brak tego często ulegającego awarii elementu, są uznawane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za fenomenalną niezawodność, a także bezszelestne działanie.

Gdzie używa się silników DC?

Stwierdzenie, że silniki elektryczne DC są używane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz DVD lub korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są modułem pociągów czy samochodzików sterowanych radiowo, a więc gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne podarujemy również naszym pociechom. Silniki tego rodzaju wprawiają w ruch duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo budowlanej, wydobywczej oraz produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem to one napędzają modne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Z silników DC korzystają także entuzjaści elektroniki do tworzenia najróżniejszych prototypów z zakresu mechaniki i robotyki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez trudu można zamówić w sklepach hobbystycznych bądź z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego silniki od renomowanych marek.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]