Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Potrzebujesz obrączkek Kraków? Wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości małżonków ceremonia ślubu jest niezmiernie emocjonującym dniem życia. Obrzęd ten wiąże małżonków po wsze czasy, a znakiem ich wierności, uczucia i zaangażowania są obrączki ślubne.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, więc mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego podarowanie żonie pierścienia stało się elementem sakramentu ślubu. Panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej wiele stuleci później, o czym jednak mało osób pamięta. I choć wcześniej miały miejsce sytuacje, że zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wyruszali na wojenne eskapady, jednakże tradycja ta upowszechniła się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w innych krajach, jak przykładowo we Włoszech, w Irlandii, na Słowenii albo w Szwecji, nakłada się je na lewą dłoń, którędy według niegdysiejszych wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają oraz poszukują obrączek ślubnych wspólnie, jakkolwiek obyczaj podpowiada, że przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – kiedyś z żelaza, dzisiaj z platyny i złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się mniej krzykliwą stylistyką. Przez wiele stuleci wytwarzano je z rozmaitych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale (jak miedź lub mosiądz), które symbolizowały potęgę miłości. Obecnie do ich sporządzenia używa się najczęściej złota oraz platyny, które są oznaką ufności wobec małżonka. Owszem, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najchętniej kupowane są gładkie, uniwersalne złote pierścienie i subtelne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch gatunków złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą również nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka albo istotny dla małżonków cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]