Topaz mistyczny – dlaczego jest tak popularny?

Niepowtarzalny wygląd i oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, który od dawna cieszy się ogromnym uznaniem miłośników biżuterii. Mimo że na pierwszy rzut oka nietrudno pomylić się, że to odmienny minerał, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem specjalnej technologii produkcji – naturalny topaz jest podczas niej poddawany działaniu wysokiej temperatury i pokrywany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie dlatego topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Topaz mistyczny – co rzutuje na jego barwę?

Odcienie, które ma topaz mistyczny zależą w szczególności od metalu, z którym jest połączony. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż topaz przybiera fioletowy odcień, niebieski zaś jest skutkiem podgrzania topazu bez żadnych dodatków. Najlepsze efekty daje wykorzystywanie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz Azji.

Topaz mistyczny – nie tylko do eleganckich strojów

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Często stosują go zatem do wyrobu wisiorków, pierścionków i broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do wieczorowych strojów – doskonale prezentuje się również na co dzień. Istotna okazuje się też różnorodność barw, sprawiająca, że łatwiej można wybrać biżuterię do konkretnej kreacji.