Myśl globalnie, promuj się lokalnie. Kilka słów o korzyściach z lokalnego pozycjonowania strony firmowej

Jak trafić do klienta, który szuka oferty takiej jak moja i mieszka 200 m od siedziby firmy? Jak konkurować z gigantami, którzy na pozycjonowanie i reklamę internetowę przeznaczają dzisiątki tysięcy złotych miesięczenie? Wydaje się to niemożliwe, ale jest na to sposób. Warto zainwestować w pozycjonowanie lokalne i dotrzeć do klienta, który właśnie teraz szuka takiej oferty lub usługi tuż za rogiem.

Większość właścicieli stron firmowych w Polsce to mikro lub mali przedsiębiorcy, którzy prowadzą biznesy o zasięgu lokalnym – kwiaciarnie, warsztaty samochodowe, kawiarnie, gabinety kosmetyczne, inne punkty usługowe lub zakłady produkcyjne. Najczęściej ich działania promocyjne i reklamowe nie bazują na internecie – skupiają się na lokalnej prasie, radiu, billboardach. Nawet jeżeli lokalni przedsiębiorcy angażują się w prowadzenie sklepu internetowego lub świadczą wybrane usługi online, ich głównym źródłem dochodu jest tradycyjny sklep lub punkt usługowy, do których przychodzi klient.

Reklama w mediach tradycyjnych jest stosunkowo droga, a mierzenie efektów jej skuteczności nie jest proste i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi. Jak stać się widocznym dla potencjalnych klientów z okolicy? Tu z pomocą przychodzi pozycjonowanie lokalne.

Co to jest pozycjonowanie lokalne?

Pozycjonowanie lokalne (local SEO) to, najprościej ujmując, kompleksowy proces optymalizacji strony internetowej, mający na celu zwiększenie jej widoczności w lokalnych wynikach wyszukiwania – związanych z regionem, miastem lub nawet dzielnicą (w przypadku dużych aglomeracji). Obejmuje on działania on-site i off-site SEO, w tym stworzenie wizytówki Google Moja Firma. Dla słów kluczowych, które zostały sklasyfikowane jako związane z lokalnymi usługami (np. fryzjer, manicure, mechanik samochodowy, wymiana opon, biblioteka, dentysta, jubiler itp.), w wynikach wyszukiwania wyświetlane są wyniki, najlepiej dopasowane od lokalizacji użytkownika (miasta, dzielnicy) oraz urządzenia, z którego korzysta (desktop lub mobile). W przypadku Google, lokalne firmy z okolicy wyświetlane są w tzw. Google Snack Pack.

Google Snack Pack – co to jest i jak działa

Google Snack Pack, znany również jako “lokalny pakiet 3” lub “pakiet Google 3”, to obszar w ramce, który pojawia się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania po wpisaniu frazy usługowej, np. “pozycjonowanie”. W Google Snack Pack wyświetlane są dane 3 lokalnych firm (na desktopie), których usługi (opisane na stronie i w wizytówce Google Moja Firma) najlepiej pasują do zapytania użytkownika.

Wyniki dla urządzeń stacjonarnych i mobilnych różnią się – nie tylko jeśli chodzi o same firmy, ale także ich prezentację i możliwości filtrowania. Różnice w prezentowanych markach wynikają przede wszystkim z geolokalizacji, która w przypadku urządzeń mobilnych jest bardziej dokładna, szczególnie gdy bazuje na GPS. W wynikach na urządzeniach mobilnych mamy także dodatkowe opcje filtrowania – dostęp online, odległość, godziny otwarcia, oceny użytkowników. Dane te pobierane są z wizytówek Google Moja Firma. Wiele z tych informacji jest szczególnie przydatnych szczególnie w czasie pandemii, gdy w wyniku różnych obostrzeń firmy są otwierane lub zamykane.

Dlaczego warto pozycjonować się lokalnie?

Z danych zaprezentowanych na konferencji “Secrets of Local Search w Google HQ” wynika, że 46% wyszukiwań w Google ma charakter lokalny. Zbadano także, że liczba kliknięć w obszarze Google Snack Pack jest znacznie wyższa niż w przypadku stron, które wyświetlają się poza tym obszarem. Dlatego obecność w “ramce” jest ważna dla właścicieli firm, które świadczą usługi dla społeczności lokalnej i powinna stać się elementem strategii marketingowej firmy.

Jak wybrać agencję do local SEO?

Aby firma znalazła się w Google Snack Pack potrzebna jest przede wszystkim optymalizacja wizytówki Google Moja Firma, a wskazana jest także optymalizacja strony internetowej. Takie działania najlepiej zlecić doświadczonej agencji SEO.

Czy stawiać na firmy ogólnopolskie, czy te działające w okolicy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wszystko zależy od indywidualnych preferencji przedsiębiorcy/klienta. Dla osób, które nie mają problemów z kontaktem online, szczególnie w dobie pandemii, zdalna współpraca z agencją SEO będzie wygodnym i efektywnym rozwiązaniem. Natomiast w przypadku klientów, którzy cenią sobie kontakt bezpośredni, mają większe zaufanie do firm działających w okolicy, dobrym kierunkiem będzie współpraca z firmą lokalną. Wybór takiego rozwiązania ma jeszcze inne zalety – firma z danego terenu przede wszystkim zna lokalny rynek. Na przykład pozycjonowanie dla firmy z Krakowa warto zlecić agencji SEO działającej w tym mieście, która ma doświadczenie we współpracy z krakowskimi przedsiębiorcami i zna specyfikę funkcjonowania przedsiębiorców z wielu branż w stolicy Małopolski.

Pozycjonowanie lokalne to “must have” każdego przedsiębiorcy, który świadczy usługi dla społeczności lokalnej jak i tego, który działa na skalę ogólnokrajowę lub międzynarodową. Wizytówka Google Moja Firma to przydatne narzędzie, dzięki któremu potencjalny klient otrzymuje komplet informacji związanych z działalnością danej firmy – od godzin otwarcia, przez dane adresowe, szczegółowy opis działalności, aktualności, po opinie innych użytkowników. Dlatego warto zainwestować w obecność w 3-packu Google i być widocznym dla wszystkich klientów – tych w realu oraz tych internetowych.

Źródło tekstu: https://seo4.net/blog/seo/mysl-globalnie-promuj-sie-lokalnie-kilka-slow-o-korzysciach-z-lokalnego-pozycjonowania-strony-firmowej/