Album na monety – proste i bezpieczne przechowywanie monet

Kolekcjonowanie banknotów oraz monet to nie tylko przyjemność ze znajdowania i zakupu nowych okazów, ale również poczucie satysfakcji z ich indeksowania i oglądania. Nabyte numizmaty winny wobec tego znaleźć się w przeznaczonych do ich przechowywania albumach lub klaserach, za pomocą których swobodnie będzie można je przeglądać, a w tym samym czasie ochroni się je przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Albumy na monety – ogromne usprawnienie przy porządkowaniu eksponatów

Kolekcjonerzy monet mają rozległy wybór dodatków pozwalających na bezpieczne ich przechowywanie, jakkolwiek najbardziej popularne w dalszym ciągu pozostają klasery. Z jakiej przyczyny? W głównej mierze z tego powodu, że pozwalają łatwo klasyfikować numizmaty konkretnego rodzaju. Pamiętajmy jednak, iż część albumów na monety nie zawiera w środku kart i należy kupić je osobno dobierając je do typu zbieranych monet lub banknotów. Swoboda dodawania oraz odczepiania kart jest ogromnym usprawnieniem przy szeregowaniu eksponatów według osobistego uznania – można przenosić je między klaserami bez konieczności wyjmowania poszczególnych okazów, co zmniejsza niebezpieczeństwo rozdarcia banknotów bądź zarysowania monet. Ponadto, posiadając niewielki zbiór, w jednym albumie można pomieścić monety o różnorodnych rozmiarach, trzeba tylko kupić strony z odpowiednimi dla nich przedziałami. Kolejną zaletą klaserów na monety jest to, iż nieraz są stylizowane na wygląd książek czy albumów ze zdjęciami rodzinnymi, więc łatwo ukryć je w biblioteczce przez wzrokiem ewentualnego złodziejaszka.

Czy w klaserze numizmatycznym można przechowywać każdy rodzaj numizmatów?

Specjaliści zalecają, żeby w przegródkach klaserów wykonanych z plastiku przechowywać powszechniejsze monety, które nie posiadają już stanu menniczego, ponieważ nawet gruba folia z polichlorku winylu nie gwarantuje numizmatom kompletnej ochrony przed oddziaływaniem powietrza i wysokiej wilgotności. Unikatowe monety w idealnym stanie lub te wykonane z metali szlachetnych warto wpierw zabezpieczyć przez zamknięcie w przezroczystym kapslu. Taki kapsel można następnie trzymać w klaserze, jako że wielu producentów posiada w asortymencie karty do albumów, w które bez przeszkód można wsunąć monety zabezpieczone tekturowym holderem albo kapslem.

Dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]