Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na opony

Potrzebujesz łańcuchów na koła? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Łańcuchy na koła znacznie zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych znajdziemy w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Odróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, dostawczych, terenowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi oraz wzorem zaplotu. Rozmaite są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują przede wszystkim stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być źródłem znacznego stresu. By go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy unikać przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i poruszania się po niezaśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy na koła, należy też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]