Kwaszone przetwory warzywne – zdrowe i lubiane przekąski

Więcej informacji o kiszonkach z warzyw.

Kiszonki są tak mocno zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że uważamy, iż jest to przede wszystkim słowiański rarytas, z rzadka wykorzystywany w pozostałych rejonach świata. Lecz domowe kiszonki popularne są nie tylko w całej Europie, ale też w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Dlaczego kiszonki są popularne?

Historycy uznali, iż metoda konserwowania pokarmów poprzez ich przechowywanie w solance, w zlewie z octu lub w soli, znana jest ludzkości od przeszło 4 tysiącleci. Proces ten najprawdopodobniej nie wywodzi się nawet z Europy, a z rejonu antycznej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niska kwasowość roztworu, w którym się ją zanurza, hamuje rozmnażanie się bakterii gnilnych. Paręset lat temu była to świetna metoda, aby przedłużyć okres przydatności do spożycia ryb, warzyw oraz mięsa nawet o kilka miesięcy. W wyniku tego pojawiła się tradycja szykowania m.in. kiszonych przetworów z myślą o jesieni i zimie. Kwaszonki od początku swojego istnienia słyną z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście jest prawdą. Zawierają one m.in. mnóstwo witaminy C, stąd też żeglarze statków, które miały w magazynie kiszonki, rzadziej cierpieli z powodu gnilca. Co ciekawe, w języku polskim kwaszone przetwory z warzyw określa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt przykładowo z kapusty lub bobiku.

Smak kiszonych przetworów warzywnych bywa inny w poszczególnych krajach świata

Najbardziej rozpowszechnionym kiszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni de facto w większości zakątków świata, także w Kanadzie oraz w USA, gdzie ta kategoria przetworów warzywnych nie jest zbytnio popularna. Tymczasem pickle są tam bodaj niezwykle lubianym składnikiem hot-dogów, kanapek i burgerów. W naszym kraju obok ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraczki, które wykorzystuje się do przygotowania zup oraz surówek. Lecz nie tylko te warzywa można kisić. W innych rejonach świata kisi się m.in. pomidory, rzodkiew, a także owoce (np. jabłka), a czasami nawet śledzie.

Ocet i Solanka modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dając im kwaśność i chrupkość. Kwaszonki nie tylko z warzyw, na przestrzeni wieków stały się bazą bądź ważnym dodatkiem do setek potraw lokalnych. Należy wiedzieć, że smak kiszonych przetworów bywa inny w poszczególnych rejonach świata, gdyż jest on zależny od dodatków do zalewy, których używa się w trakcie kwaszenia. Tym samym ogórek przygotowany według tradycyjnego polskiego przepisu, miał inny smak niż ten wyprodukowany np. w USA.

Dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]