Sklejka szalunkowa – niezastąpiona w budownictwie

Jeśli chcesz zamówić sklejkę Peri, kliknij tu.

Deski szalunkowe to najistotniejszy element szalunków. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednakże zazwyczaj używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc wybudować obiekty ze ścianami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki są także wykorzystywane w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na przygotowanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeśli jest nam niezbędna, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Dawniej w szalunkach na ogół używane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a przy tym nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny współcześnie wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z wielu gatunków drewna – zazwyczaj z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Spółki budowlane dysponują zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak planujemy budowę garażu lub domu na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma służy także wynajmem innych akcesoriów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]