Wykorzystanie szalunków w konstrukcjach betonowych i murowanych

Jeśli chcesz zamówić szalunki Kraków, zobacz tu.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Najczęściej używa się ich w przypadku wylewania murów betonowych – wtedy są one konieczne do tego, żeby nadać im stosowny kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przestrzeni na drzwi, bramy oraz okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich surowców wytworzone są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest struktura wykonana z drewnianych desek ewentualnie mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, która po rozmontowaniu może zostać użytkowana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak kłopotliwa – większość inwestorów i wykonawców wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do szybkiego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu lub drewna, a także łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Zwykle jednakże stosuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję spajają narożniki, głowice ze stalowe lub aluminiowe, łączniki i belki.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Podmioty często zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wybudować pojedynczy obiekt czy zespołów, które zazwyczaj oferują odmienne usługi. Nabycie wszystkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłoby odpowiedzialne finansowo . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]