Leasing bez wątpienia jest jednym z najczęściej wybieranych przez firmy narzędzi finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, bo jego duże plusy powodują, iż leasing okazuje się świetnym sposobem pozwalającym na zmniejszenie kosztów związanych z działalnością przedsiębiorstwa. W szczególności z uwagi na fakt, iż w naszym kraju ratę leasingu interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak korzystny wpływa również to, iż pozwala on na zdobycie potrzebnych do prowadzenia przedsiębiorstwa aktywów bez potrzeby ich kupowania. Na czym konkretnie więc opiera się leasing? O czym należy pamiętać decydując się na tę formę finansowania?
Na czym opiera się leasing?
Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza dzierżawę. W państwach z narodowym językiem angielskim przepisy nie odróżniają leasingu od dzierżawy, lecz w Polsce są to określenia odmienne. Leasing to wypożyczenie przez leasingodawcę danego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten ostatni zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu najczęściej są auta, które budują flotę przedsiębiorstwa, urządzenia potrzebne do prowadzenia przedsiębiorstwa czy też sprzęt do sklepu. Po zakończeniu leasingu udostępnione przedmioty zostają oddane leasingodawcy, który zwykle sprzedaje je w preferencyjnej cenie.
Leasing – jak ustrzec się pomyłek?
W ostatnich latach w naszym kraju pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich różnorodność sprawia, iż ciężko wybrać w tej grupie tę najlepszą – niezbędne w tym celu są właściwe umiejętności. A że nie każdy właściciel firmy takie ma, wybierając leasing, dobrze zrobimy korzystając z porady fachowca. Przed znalezieniem oferty warto więc odwiedzić doradcę kredytowego, który powie, jak wyszukać propozycję odpowiednią dla naszych możliwości i zagwarantuje, iż leasing naprawdę będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.