Inwestycja w metale szlachetne – złoto bulionowe w monetach

Zamów złotą monetę.

Ludzie, którzy postanowili inwestować w złoto mają do wyboru kilka możliwości: gromadzić biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem metali szlachetnych czy kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w sektory gospodarki związane z tym kruszcem. Inną taktyką jest kupno złota inwestycyjnego, które dostępne jest nie tylko w postaci sztabek, ale również monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – wybijane celem inwestowania w nie kapitału

Złote monety kojarzymy przeważnie z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, zwane też lokacyjnymi, czy to ze złota czy z pozostałych metali szlachetnych, różnią się od nich w kilku aspektach. Po pierwsze monety bulionowe są emitowane w celu inwestowania w nie kapitału, co powoduje, iż ich nakład w danym roku nie jest ograniczony ilościowo, a raczej wyznaczany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do istotnych rocznic, skutkiem tego ich rewers czy awers niezwykle rzadko podlega „odświeżeniu”. Zwykle złote monety bulionowe wybijane przez daną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie rokiem emisji. Warto podkreślić, iż część monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału podanego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje waga oraz czystość wykorzystanego do ich bicia metalu szlachetnego. Walorem monet bulionowych jest to, iż są znane w każdym zakątku globu, więc ich ewentualna sprzedaż jest łatwiejsza niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Waga złotych monet bulionowych

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji, jednakże mennice wybijają dodatkowo monety o nominale 1/4 czy 1/50 uncji złota. Wypada wiedzieć, że monety bulionowe bite są najczęściej ze złota najwyższej próby (.9999), ale np. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand bite są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety i w konsekwencji zredukowanie możliwości jej zarysowania. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są znakowane powiadamia o wadze czystego kruszcu wykorzystanego do ich wybicia.

W asortymencie lokalnych dostawców złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc Pandę, Britannię czy wspomniane wyżej Krugerrandy.

Dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]