Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Potrzebujesz informacji o systemie bankowym SWIFT? Dobrze trafiłeś!

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc codziennie korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji względem Rosji jako riposta Zachodu na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw sprawnego funkcjonowania światowej bankowości.

Z systemu SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością znacznie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny funkcjonujący dzisiaj system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SEPA, SORBNET czy Elixir.Na świecie funkcjonują również przeróżne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego kraju.

Jak zatem wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie kraje świata i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 10 tys., ale również domy maklerskie, giełdy oraz masa pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie szybko znaleźć taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC kilku największych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]