Monety okolicznościowe – co emituje Mennica Polska

Zobacz, gdzie nabyć numizmaty, wejdź na https://goldbroker.pl/kolekcjonerskie/.

Monety to nie tylko środek płatniczy, ale również obiekt westchnień kolekcjonerów na całym świecie. Numizmatyka, stanowiąca pierwotnie gałąź nauki badającą medale, monety a potem także banknoty, sukcesywnie przekształciła się w poważane hobby. Liczni numizmatycy uważają jednak gromadzenie monet jako pomysł na lokatę oszczędności w przedmioty, mogące za kilkanaście lat dać niezłe dochody. Odpowiednio korzystają z tego mennice z różnych krajów świata, corocznie emitujące tysiące ciekawych złotych i srebrnych monet okolicznościowych.

Numizmat jako zyskowna lokata – złote i srebrne monety okolicznościowe

Powodów, dla których hobbiści kolekcjonują monety oraz banknoty może być mnóstwo. Jedni fascynują się pieniędzmi, w wyniku czego zbierają środki płatnicze różnych państw. Drudzy koncentrują się na monetach kolekcjonerskich przygotowywanych w związku z obchodami rocznicy narodzin czy też śmierci ważnej osobistości se sfery polityki albo kultury lub istotnego wydarzenia historycznego. Trzecia grupa poszukują monet, których design ma określony motyw, przykładowo związany z ptakami lub muzyką. Jest jednakże grupa osób, której nie interesują numizmaty wybijane w dużych nakładach z miedzi, niklu oraz mosiądzu, a która skupia się na monetach kolekcjonerskich z kruszców szlachetnych, przeważnie ze srebra oraz złota. Naturalnie, tego typu numizmaty już na dzień emisji są wielokrotnie droższe niż typowe monety okolicznościowe, ale wypada mieć na uwadze, iż ich nabycie bywa zyskowną lokatą. Po latach wartość złotych i srebrnych numizmatów często dostrzegalnie wzrasta, nie tylko z powodu limitowanej ilość danego wzoru, ale także ze względu na możliwy wzrost wartości kruszcu, którego zostały one wykonane.

Od czego zależy cena monety okolicznościowej?

Numizmatykom skupiającym się głównie na numizmatach emitowanych nad Wisłą na pewno nie brak ciekawych okazów do zebrania. Tylko w zeszłych kilku latach Mennica Polska wyemitowała takie numizmaty jak np. seria Wielcy polscy ekonomiści z podobiznami m.in. Leopolda Caro i Fryderyka Skarbka oraz 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Gros polskich monet numizmatów to srebrne numizmaty o nominale 10 złotych. Ich cena, w zależności od nakładu, roku emisji oraz wagi, waha się od 80 do około 300 złotych. Złote i srebrne monety zabezpieczone są zazwyczaj kapslem lub sprzedawane w holderze.

Dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]