Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Zajrzyj w to miejsce jeśli potrzebujesz zlecić badania psychotechniczne Bielsko.

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu rzutują umiejętności obsługujących poruszające się po nich samochody. Naprawdę ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji zgodnie z przepisami muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ten temat parę zdań. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest postrzeganie szybkości, podzielność koncentracji zdolność szybkiego reagowania i dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]