W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

Zamów badania psychologiczne Kęty.

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych gabinetach diagnostycznych. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co konkretnie weryfikują? Jakie przyrządy wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Testom psychologicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Do największej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C. Do testów przystępują też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów służbowych oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają podzielność uwagi

Badanie psychotechniczne składa się z 2 etapów. W pierwszej kolejności kandydaci przystępują do części testowej. Na tym etapie weryfikowana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, szybkość działania, a także cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy przede wszystkim widzenie przestrzenne, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do testów wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, miernik czasu reakcji i aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają między innymi na obserwowaniu, w jaki sposób dana osoba radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]