Jak dbać o okiennice wewnętrzne shutters?

Shuttersy, czyli okiennice wewnętrzne, podobnie jak wszystkie inne osłony okien, wymagają pielęgnacji, aby zachowały sprawność i piękny wygląd na lata. Czy czyszczenie i konserwacja szatersów jest trudna? Okazuje się, że wręcz przeciwnie. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby cieszyć się czystymi okiennicami we wnętrzach. Sprawdź, jak dbać o shuttersy.

Jak czyścić shuttersy

jak dbać o shuttersy? Czyszczenie shuttersów to zabieg pielęgnacyjny, który powinien być regularnie wykonywany. Dzięki utrzymaniu lameli w czystości zapobiegniemy szybszemu zużywaniu się okiennic, zapewnimy ich bezproblemowe działanie, a dodatkowo możemy cieszyć się pięknym wyglądem naszych okien i drzwi tarasowych.

Jak dbać o shuttersy drewniane

Do produkcji shuttersów drewnianych wykorzystywane jest lekkie i dość miękkie drewno drzew liściastych, które nie lubi wilgoci. Dlatego do czyszczenia okiennic z drewna najlepiej używać ściereczki lub miękkiej szczotki do kurzu. Oczywiście możemy posłużyć się odkurzaczem ze specjalną wąską końcówką. W razie konieczności dopuszczalne jest przetarcie listewek wilgotną szmatką, a następnie wytarcie ich do sucha. Absolutnie zakazane są wszelkie agresywne środki czyszczące, które mogą uszkodzić lamele.

Czyszczenie shuttersów szczoteczka do kurzu

Jak czyścić shuttersy z MDF

Czyszczenie szatersów z płyty MDF jest łatwiejsze i szybsze ponieważ można użyć nieco mocniejszych środków czyszczących.

Podobnie jak w przypadku shuttersów drewnianych czyszczenie zaczynamy od oczyszczenia lameli oraz ram z kurzu – najlepiej za pomocą miękkiej szczotki lub odkurzacza. W drugim kroku przecieramy okiennice roztworem delikatnego detergentu np. mydła. Najlepiej użyć do tego miękkiej szmatki lub gąbki. Na koniec osuszamy lamele i ramy.

Jak dbać o shuttersy w kuchni i łazience

Okiennice wewnętrzne montowane w kuchni lub łazience narażone są dużo więcej zanieczyszczeń, niż te instalowane w salonie lub sypialni. W kuchni są to przede wszystkim tłuszcz i resztki jedzenia, a w łazience resztki kosmetyków np. lakieru do włosów i dezodorantów, które osadzają się na lamelach. Dodatkowo zarówno w kuchni jak i w łazience szatersy narażone są na działanie wilgoci. Dlatego w tych pomieszczeniach stosowane są shuttersy z płyty MDF w opcji wilgocioodpornej, które są mniej podatne na odkształcenia.

Aby zachować piękny wygląd okiennic wewnętrznych w łazienkach i kuchniach warto raz w tygodniu przemyć je delikatnym detergentem lub roztworem wody z sodą oczyszczoną i dokładnie osuszyć. Dzięki temu pozbędziemy się z lameli resztek żywności i kosmetyków, a dodatkowo uchronimy nasze shuttersy przed ewentualnym pojawieniem się pleśni.

Jak konserwować shuttersy

Konserwację wszelkich mechanizmów w okiennicach wewnętrznych najlepiej pozostawić w rękach fachowców, którzy dysponują odpowiednią wiedzą oraz preparatami. W celu konserwacji shuttersów najlepiej skontaktować się z firmą, która montowała nam szatersy i umówić się na przegląd i serwis okiennic.

Źródło tekstu: https://skyshutters.pl/blog/jak-dbac-o-okiennice-wewnetrzne-shutters/